Дома Фудбал Англиската легенда ја откри следната работа на Клоп? „Тоа би било одлично“

Англиската легенда ја откри следната работа на Клоп? „Тоа би било одлично“

ЈИРГЕН КЛОП се прости од Ливерпул и прашање е што следува во неговата кариера. Поранешниот англиски репрезентативец, а денес стручен фудбалски коментатор Гери Линекер тврди дека добил информација дека следната работа на славниот Германец нема да биде тренерската работа.

Клоп го води Ливерпул од 2015 година. За време на неговиот мандат, тој му донесе осум трофеи на клубот, вклучувајќи ја првата титула во Премиер лигата во 2020 година, односно прва во англискиот шампионат од 1990 година, а во 2019 година и трофејот за освојувачот на Лигата на шампионите. Ливерпул таа година го освои најсилното европско клупско натпреварување за прв пат од 2005 година.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Германскиот стручњак ги освои сите натпреварувања што ги водеше со Ливерпул, освен Лигата на Европа каде го загуби финалето од Севиља. Пред да пристигне во Ливерпул, тој беше тренер на Борусија Дортмунд, со која од 2008 година до неговото заминување освои пет трофеи, од кои два за најдобриот тим во Бундеслигата. Неговото враќање во Дортмунд е можно, тврди Линекер.

“Ќе биде интересно да се види што ќе прави следно. Мислам дека прво ќе се одмори, му верувам кога ќе каже дека е исцрпен. Можете да видите колку е напорна тренерската работа. Во годините што доаѓаат ќе има битки или на барем клубовите ќе се редат со надеж дека ќе можат да го ангажираат“, изјави Линекер и додаде:

„Слушнав гласини дека тој би можел да стане претседател на Борусија Дортмунд, тоа би било одлично“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Фернандеш имаше порака за сите кои го критикуваат Роналдо

Кристијано Роналдо не постигна гол за Португалија и во вториот натпревар на ова Европско п…