Дома Фудбал Англија Алонсо: Јас сум против расизмот, но не клечам повеќе

Алонсо: Јас сум против расизмот, но не клечам повеќе

Играчот на Челзи, Маркос Алонсо престана да клечи пред натпревар бидејќи смета дека тоа полека ја губи силата против расизмот.

Алонсо смета дека е многу подобро да стои и со рака да покажува на натписот „Не за расизмот“.

Пред почетокот на сезоната во Премиер лигата играчите на сите 20 клуба одлучија да продолжат да клечат пред натпревар како симбоил во борбата против расизмот.

„Се противам на расизамот и било каква форма на дискриминација, но попрво би покажал на знакот на кој пишува: „Нема место за расизмот“, како што прават фудбалери и други спортисти во разни земји. Да бидам јасен. Се противам на расизмот и ги почитувам сите. Дали мојата одлука да не клечам има врска со политика? Не знам, само сметам дека е подобро на друг начин да реагирам. Тоа е мојот начин на изразување на став“, изјави Алонсо.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Лацио му го нанесе првиот пораз на Интер🎥

Лацио и Интер одиграа возбудлив натпревар на „Олпимпико“, домаќините со пресврт дојдоа до …