Дома Останати Алкараз се повреди и му го олесни патот на Ѓоковиќ до финалето

Алкараз се повреди и му го олесни патот на Ѓоковиќ до финалето


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на Ролан Гарос, откако во полуфиналето го победи Алкараз со 3:1.

Во првите два сета гледавме голема рамноправна борба и резултатот беше 1:1.

На стартот на третиот сет Алкараз се повреди и тешко се движеше на теренот, па му го олесни патот на Ѓоковиќ, кој лесно ги доби двата сета и се пласираше во финале.

„Прво морам да кажам дека Карлос немаше среќа. На ова ниво, не сакате такви работи, грчеви и проблеми во полуфинале на еден гранд-слем. Морам да кажам дека тој е фантастичен играч и дека сигурно ќе го освои овој турнир во иднина. Нему му беше тешко да одлучи дали ќе се предаде или не и му честитам што се бореше до крај“, изјави Ѓоковиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Спектакл во Рим: Ѓоковиќ и Бејл заедно играа голф 🎥

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Новак Ѓоковиќ учеству…