Дома Фудбал Германија Адидас го повлече контроверзниот германски дрес кој потсетува на нацистички симбол📷

Адидас го повлече контроверзниот германски дрес кој потсетува на нацистички симбол📷

По лавината критики кои пристигнаа од целиот свет, Адидас реши да го повлече дресот со број 44 на германската репрезентација.

Дресот со број 44, германците ги потсетува на нацистичкото „СС“, па јавно побараа да биде променет дизајнот.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Историчарот и археолог, Мајкл Кониг, на социјалните мрежи објави дека забележал дека дресот со број 44 неодоливо потсетува на злосторничката „Дивизија СС“ од Втората светска војна.

Сепак, Адидас реши да ги послуша критиките и да не продава дрес со број 44.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Атлетико го слави испаѓањето на Барса од ЛШ. Поразот на тимот на Чави му донесе 50 милиони евра

Атлетико Мадрид вчера се прости од Лигата на шампионите во четвртфиналната фаза. Избраници…