Дома Фудбал Останато TOП 30: „Франс Фудбал“ го прогласи Реал Мадрид за најголем клуб во светот

TOП 30: „Франс Фудбал“ го прогласи Реал Мадрид за најголем клуб во светот

1

„Франс Фудбал“ го прогласи Реал Мадрид за најголем фудбалски клуб.

Во нивното издание за месец февруари тие составија листа од 30-те најголеми клубови ширум светот, а на првите две позиции се шпанските гиганти Реал Мадрид и Барселона.

Со оглед дека анализирани се фудбалерите, телевизиската публика, популарноста на друштвените мреже, просечната посетеност, приходите, пазарната вредност и историската важно во клубот.

Според овие критериуми биле разгледувани 85 клубови, а на конечната листа се нашле 30 клубови. Прв е Реал, втора Барселона, па Манчестер Јунајтед.


Следете го Sportski.mk и на


Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Вардар од +5 на полувремето на крајот изгуби од Веспрем

Maкедонскиот ракометен шампион Вардар денес во натпревар со две лица запиша пораз од тимот…