Дома Фудбал Англија Tухел ја призна грешката со Лукаку: Јас сум виновен

Tухел ја призна грешката со Лукаку: Јас сум виновен

Челзи за викендот во 15. коло од Премиер лигата беше поразен од Вест Хем со 3:2.

Тоа го искористија Ливерпул и Манчестер Сити кои со победи против Вулвс и Вотфорд го прескокнаа Челзи на табелата и ги симнаа од лидерската позиција.

„Сините“ на овој натпревар водеа после првите 45 минути со головите на Силва и Маунт, а во продолжение Тухел му даде шанса на Лукаку на местото на повредениот Хаверц. Тогаш работите тргнаа на лошо.

Lazar Keskinov

Прво Боувен донесе изезндачување, а во 87. минута Масуаку донесе победа за „чеканите“. Томас Тухел им се извини на навивачите што го пуштил Лукаку во игра иако Белгиецот не бил спремен за  45 минути.

„Јас сум виновен. Не мислам дека е спремен за 45 минути, но повторно одлучив да го ставам во игра затоа што останавме без Хаверц. Детали одлучија да не направиме добри резултати против Манчестер Јунајтед и Вест Хем. Тоа можеме веднаш да го порправиме“, истакна тренерот на Челзи.