Дома Македонски спорт Мак фудбал Oфицијално: ФК Брегалница денес доби нов сопственик

Oфицијално: ФК Брегалница денес доби нов сопственик

0

 Поранешниот македонски прволигаш Брегалница денес доби нов сопствник.

Сопственикот на Кит Го, Кирил Гогов купи мнозинство од акциите на штипскиот клуб и во новата сезона сезона Брегалница ќе влезе со големи амбиции за враќање во најсилната фудбалска конкуренција во Мкаедонија.

Гогов сега има 51% од акциите, додека 49% останаа во сопственост на општината.

„Ја информирам јавноста дека продажбата ФК Брегалница е успешно заврешена. После седницата на Совет на Општина Штип имавме јавен повик на којшто баравме да ги видеме сите заинтерсирани субјекти коишто ќе сакаат да бидат сопственици на ФК „Брегалница 2008“ со поддршка од Општина Штип. На тој јавен повик имавме еден заинтерсиран наш сограѓанин, а тоа е Кирил Гогов,“ изјави Бочварски.

„Оваа сезона цел на ФК „Брегалница 2008“ ќе биде враќање во првата фудбалска лига, кадешто на Брегалница како наш голем бренд и е местото, меѓу најдобрите,“ додаде новиот акционер Кирил Гогов

Коментари
Advertisements
  • Брегалница во купот победи 22:0!

    Штипска Брегалница која игра во втората лига во Македонија денес со неверојатен резултат г…
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Ангеловски задоволен од младите: Ја искористија шансата

Македонската фудбалска репрезентација загуби на гостувањето кај Австрија со 2:1, но селект…