Дома Македонски спорт Мак фудбал Oфицијално: Мухамед Сејдини нов претседател на ФФМ

Oфицијално: Мухамед Сејдини нов претседател на ФФМ

0

Денес на собранието во Охрид беше избран новиот прв човек на ФФМ.

Откако Илчо Ѓорѓиоски си поднесе оставка функцијата В.Д претседател ја изврушуваше Мухамед Сејдини, а сега тој и официјално е избран за прв човек на македонскиот фудбал.

Додека Ѓорѓиоски беше на функција, Сејдини ја извршуваше функцијата потпретседател.

На денешното собрани Сејдини беше избран со 82 гласа „за“ и еден воздржан. Сејдини на чело на федерацијата ќе биде до 2021 година, тогаш истекува мандатот на делегатите на Собранието.


Следете го Sportski.mk и на


На Собранието на ФФМ присуствуваше и членот на Извршниот комитет на УЕФА Давор Шукер, додека претставник на ФИФА беше Хеиди Беха.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Реал Мадрид се вклучи во трката за „бисерот“ на Рома

Откако Зинедин Зидан се врати на клупата на Реал Мадрид, медиумите пишуваат дека ќе направ…