Дома Македонски спорт Мак фудбал Mилевски со предлог до АМС: Ристовски, Барди и Елмас да се номинираат за „Спортист на годината“

Mилевски со предлог до АМС: Ристовски, Барди и Елмас да се номинираат за „Спортист на годината“


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Фудбалската федерација на Македонија до Агенцијата за млади и спорт (АМС) ги испрати предлог номинациите за избор на „Спортисти на годината“ во организација на АМС.

На предлог на селекторот на македонската А репрезентација, Благоја Милевски, во категоријата „Спортист на годината“,

Фудбалската федерација на Македонија ги номинираше 1. Стефан Ристовски, 2. Елиф Елмас и 3. Енис Барди.

Во дописот до Агенцијата за млади и спорт, селекторот на нашиот најдобар национален состав, Благоја Милевски даде свое објаснување во однос на номинациите за тројцата наши репрезентативци.

1.Стефан Ристовски – Придонес во одиграните натпревари за македонската А репрезентација во квалификациите за СП 2022 и освоеното второ место во групата; Придонес во одиграните бараж натпревари за СП 2022.

Победа против Европскиот првак Италија и пласман во финалето од плеј-офот против Португалија; Придонес во одиграните натпревари за освојување на шампионската титула во хрватското првенство со Динамо Загреб и придонес во освојувањето на Националниот куп со Динамо Загреб;

Придонес во одиграните натпревари за Динамо Загреб во УЕФА Лига на шампиони и пласман во групната фаза од УЕФА Лига на шампиони; 

 2. Елиф Елмас – Придонес во одиграните натпревари за македонската А репрезентација во квалификациите за СП 2022 и освоеното второ место во групата; Придонес во одиграниот бараж натпревар за СП 2022.

Финале од плеј-офот против Португалија; Придонес во одиграните натпревари за Наполи (Италија) во УЕФА Лига на шампиони и пласман во групната фаза од УЕФА Лига на шампиони; Посветеност кон националниот дрес и секогаш во функција на тимот за репрезентативните натпревари во изданието од Лига на нации;

3. Енис Барди – Придонес во одиграните натпревари за македонската А репрезентација во квалификациите за СП 2022 и освоеното второ место во групата; Придонес во одиграните бараж натпревари за СП 2022.

Победа против Европскиот првак Италија и пласман во финалето од плеј-офот против Португалија; Посветеност кон националниот дрес и секогаш во функција на тимот за репрезентативните натпревари во изданието од Лига на нации. 

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

Младинците на пенали подобри од Финска 🎥

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ По поразот …