Дома Фудбал Репрезентации Kапело: Со стилот на Гвардиола од пред 15 години нема да направиме ништо!

Kапело: Со стилот на Гвардиола од пред 15 години нема да направиме ништо!

Легендарниот италијански стратег и поранешен тренер на Милан, Јувентус и Реал Мадрид ја анализираше победата на Македонија против Италија.

Капело ги критикуваше неговите сонародници зборуваше дека се обидуваат да го копираат Пеп Гвардиола, но од пред 15 години.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


„Од поодамна зборувам дека не треба да го копираме фудбалот кој го играше Гвардиола пред 15 години, немаме квалитет за тоа. Македонија беше супериорна физички во однос на нас, покажаа сила и одлучност. Влегоа во натпреварот со добро замислена цел, знае што посакуваат“.

Капело смета дека траба да го ископираат „германскиот модел“.

„Единственот нешто кое треба да го искоимираме е германскиот модел и да играме вертикално и во длабочина. Не можеме да сфатиме дека за успех потребно е да имате модел и да играте на некаков начин“, порача Капело.

Македонија во вторник во Порто ќе го игра финалниот бараж за пласман на Светското првенство, а противник ќе ни биде Португалија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Челзи го избра новиот менаџер

Енцо Мареска ќе биде нов тренер  на Челзи  и ќе го наследи Маурисио Покетино, пр…