Дома Фудбал Германија Eден гол на Халанд, два на Левандовски – Баерн до победа во Дортмунд за +4!

Eден гол на Халанд, два на Левандовски – Баерн до победа во Дортмунд за +4!

Борусија Дортмунд и Баерн Минхен одиграа одлично дерби кое на крајот заврши со победа на гостите од 2:3.

Домаќините први стигнаа до водство преку Бранд уште во 5. минута, сепак Баерн брзо возрвати, Левандовски го изедначи резултатот четири минути подоцна. На нов гол чекавме до пред крајот на првиот гол кога Коман стрелаше за предност на Баерн од 1:2.

Ако Левандовски псотигна гол не можеше да не го видиме тоа и од Ерлинг Халанд. Норвежанецот после само три минути игра во вториот дел носи изедначување за својот тим. Сепак на десетина минути до крајот на натпреварот повторно на сцена стапи Левандовски кога од пенал ги постави конечните 2:3.

Со оваа победа Баерн направи разлика од четири бода на првата позиција пред Борусија која остана на 30, трет е Леверкузен со три бода помалку.