Дома Фудбал Лига на шампиони Eлмас со респект, но без страв против Реал Мадрид: Вечерва одиме на победа!

Eлмас со респект, но без страв против Реал Мадрид: Вечерва одиме на победа!

Maкедонскиот фудбалер Елиф Елмас вечерва го очекува натпреварот против Реал Мадрид, неговиот Лајпциг е домаќин на „кралевите“ кои и оваа сезона се едни од најсериозните кандидати за европскиот трон.

Елмас играше против Реал Мадрид и во групната фаза како фудбалер на Наполи, а по трансферот во Лајпциг во зимскиот преоден рок го чекаат нови две пресметки со гигантот од Мадрид.


Ќе игра ли Елмас против Баерн Минхен!? ↓↓↓


Пред денешниот натпревар Елмас зборуваше за шпанската „Марка“. Очекувано, за Реал Елмас имаше само пофални зборови и покажа голем респкет кон тимот кој во своите редови ги има едни од најдобрите фудбалери во свњетот.

Елмас порача дека Лајпциг секогаш оди на победа, иако признава дека Реал е фаворит како и против најголем дел од тимовите.

„Реал Мадрид е посебен клуб, против кого тие не се фаворити, тука нема дилеми. Сепак, во фудбалот не победуваат секогаш фаворитите. Лајпциг е тим кој секогаш оди на победи, така ќе биде и вечерва. Ќе ги следиме насоките од тренерот и ќе го дадеме нашиот максимум“, изјави Елмас.

Натпреварот помеѓу Лајпциг и Реал се игра во стандардниот термин од 20:45 часот, додека во вториот натпревар денеска силите ќе ги одмерат Копенхаген и Манчестер Сити.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Лига на шампиони

Проверете

Oдложен натпревар во Ла Лига

Натпреварот од 26. коло во шпанската Примера помеѓу Гранада и Валенсија кој требаше да се …