Дома Фудбал Останато Aњели: Веќе имаме Суперлига…

Aњели: Веќе имаме Суперлига…

Првиот човек на Јувентус Андреа Ањели е еден од главните заговорници за формирање на Европска Суперлига.

Според Ањели Премиер лигата со приходите веќе стигнала до рангот кој тие го замислиле. Минатата година ова време Суперлигата се фомрираше и се сруши за само неколку дена.

„Ја имаме Премиер лигата која годишно заработува 4.2 милијардо евра. УЕФА најави 5.2 милијарди во наредната рунда од Лигата на шампионите. Премиер лигата така ќе ги привлекува најголемите таленти затоа што тие одат таму каде што се најдобро платени. Всушност веќе имаме Суперлига“, изјави Ањели додавајќи дека може да гледаме англиско финале во ЛШ (Ливерпул, Манчестер Сити), а англискки тим може да игра и финале во ЛЕ (Вест Хем), па и во новата Конференциска лига (Лестер).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Миовски ја продолжува голгетерската форма: Нови два гола за Абердин

Македонскиот репрезентативец Бојан Миовски постигна два гола во победата на Абердин против…