Дома Фудбал Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018 Aргентина и Меси се уште се „живи“: Сите опции во групата „Д“!

Aргентина и Меси се уште се „живи“: Сите опции во групата „Д“!

0
argentina

Oва се сите опции во групата Д во последното коло.

Моменталната ситуација во групата Д.

Хрватска 6 (5:0)
Нигерија 3 (2:2)
Исланд 1 (1:3)
Аргентина 1 (1:4).

Селекцијата на Хрватска и понатаму не 100% прва, одлучува гол-разликата и во случај на пораз од Исланд и убедлива победа на Нигерија над Аргентина би бил втори зад Нигерија, но тоа веќе е научна фантастика.


Следете го Sportski.mk и на


Какви се опциите за Нигерија?

Тие со бод против Аргентина не се сигурни, би стравувале Исланд да не ја победи Хрватска со 3:0 или повеќе, во тој случај би биле елиминирани. Нигерија ќе бара победа против ранетата Аргентина која во случај на пораз би го завршила Мундијалот уште во групната фаза.

Исланд?

Тие мораат да ја победата Хрватска, немаат друга опција доколку сакаат понатаму. Имаат среќа што можеби Хрватите ќе настапат во комбиниран состав, но тоа не значи и дека ќе победат. Дури и во случај на победат не значи дека би поминале во следната фаза, доколку Нигерија ја победи Аргентина, испаѓаа, доколку

Аргентина победи со два гола повеќе од Исланд (пример, Аргентина слави со 3:0, Исланд со 1:0), повторно испаѓаат.
Значи за нив има две опции

-Победа со реми на натпреварот Аргентина – Нигерија
-Победа со победа на Аргентина која не е за два гола разлика поголема од нивната

Аргентина?

Победата е обврска, зависат од Исланд. Доколку Исланд слави мораат да слават со 2 гола повеќе од нив за да одат во следната фаза. Победа против Нигерија и било кој резултат во натпреварот Хрватска – Исланд, а кој не е победа на Исланд им одговара.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Светско првенство во фудбал - Мундијал во Русија 2018

Проверете

Ракитиќ се поблиску до трансфер во Интер

Еминентниот италијански весник „Газета дело Спорт“ и во денешното издание пишува дека плеј…