Дома Останати Aмериканецот Керли го постави шестото најдобро време во историјата на 100 метри!

Aмериканецот Керли го постави шестото најдобро време во историјата на 100 метри!

Aмериканскиот спринтер Фреди Керли 100 секунди истрча за 9.76 и така го постави шестото најбрзо време на сите времиња.

На националниот шампионат во САД кој е и квалификации за Светското првенство следниот месеци Керли имаше фантастичен настап. Во полуфиналето на 100 метри тој победи и со резултатот го привлече вниманието.

Пред Керли се само легендите на овој спорт: Јусеин Болт, Тајсон Геј, Јохан Блејк, Асафа Пауел и Џастин Гетлин. Најдобриот резултат ќе потсетиме е во сопственост на Болт од 9.58 секунди.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Австралија во шок: Познат тренер пронајден мpтов во неговата гаража

Поранешниот рагбист и тренер Пол Грин бил пронајден мpтов во неговиот дом во Бризбејн, обј…