Дома Македонски спорт Во Штип се одржа државно првенство во карате за сениори

Во Штип се одржа државно првенство во карате за сениори

Во спортската сала Јордан Мијалков во Штип се одржа држвното сениорско првнество на Македонија, на кое учествуваа 80 натпреварувачи од вкупно 25 клуба.

Во машка конкуренција во -60 килограми првото место го освои Емил Павлов кој во финалето го совлада Шабан Муртиши со 2-0. Во конкуренција во -67кг. Ненад Келебиќ во борбата за златен медал беше подобар од Роберто Ацковски со 5-2. Азиз Исмаил го освои златниот медал во категоријата -75кг. кој во финалнаиот меч го победи Доан Османи со 4-0.

Му ги броиме деновите на Тен Хаг во Манчестер! ↓↓↓

Во категорија -84кг. најдобар беше Берат Јакупи кој по судиско изјаснување беше подобар од Петар Спасеновски, додека во тешката категорија +84кг. Жарко Арсовски го совлада Семир Ќосовиќ со 2-0. Во тимското натпреварување кај мажите екипата на КК Штип од Штип го совлада Металург од Скопје со 3-2.

Кај дамите во најлесната категорија -50кг. Сара Радичевска беше подобра од Драгана Манговска со 4-1. Приматот најдобра во -55кг. и припадна на Симона Заборска која во финалето ја совлада Моника Пендаровска со 2-1. Вероника Костовска беше најдобра во -61кг. откако во финалето ја победи Наташа
Стефановска со 4-3. Во -68кг. поради прв освоен поен Ангела Мојсовска ја совлада Бојана Манева, додека во тешката категорија +68кг. приматот за најдобра и припадна на Драгана Тодоровска која во финалето ја совлада Ева Блажевска со 4-1. Во екипна конкуренција тимот на Макпетрол беше сигурен против екипата на Металург.

Во кати во машка конкуренција индивидуално шампион е Ферри Исиќ, додека екипно тимот на Гладијатор од
Велес.

Кај дамите во ката шампионка на Македонија е Пулексенија Јованоска, додека екипно шампион е тимот на Ронин од Прилеп.

Државното првенство за сениори е првиот дел од делот за обезбедување репрезентативен статус за Европското првенство Нови Сад во мај месец. Вториот дел ќе биде балканското првенство кое ќе се одржи во Истанбул на 24 и 25 март, на кое право на учество ќе имаат првите четири пласирани каратисти на државното првенство од секоја категорија.