Дома Македонски спорт Мак ракомет Македонија го победи Алжир со 15 голови разлика

Македонија го победи Алжир со 15 голови разлика

Maкедонската ракомента репрезентација забележа убедлива победа против Алжир од 15 разлика со 25:40.

Само во почетните минути Алжир беше достоен протиовник на Македонија, до 2:2, а потоа Македонија ја презема иницијативата и почна да го трасира патот кон победата. Со одбраните на Митревски стигнавме до 6:2.

Од тој момент Македонија доминираше на паркетот, игравме брзо и тоа беше енигма за противникот. На полувреме водевме со осум разлика (19:11).

Во второто полувреме продолживме со добрата игра и нашата предност само растеше. Најефикасен во нашите редови на крајот беше Жарко Пешевски кој постигна седум гола, Манасков го следеше со шест.

Никола Митревски го заврши натпреварот со 11 одбрани, а Томовски одбрани еден седмерец. Во редовите на Алжир најефикасен беше Дауд со пет гола и Абди со четири.