Дома Фудбал Италија Лацио славеше над Торино

Лацио славеше над Торино

Во последниот дуел од 28-то коло на италијанската Серија А, Лацио го совлада Торино на Олимпик со резултат од 3:1.

Во мечот кој не понуди премногу возбудувања, првата вистинска шанса ја имаше Лацио дури во 55-та минута, но Пароло од петтерецот шутираше покрај голот.

Сепак, минута подоцна, после трапавата реакција на одбраната од гостите, шансата ја искористи Имобил и ја смести топката во празната мрежа за водство од 1:0 за Лацио. Тој резултат на семафорот стоеше до 72-та минута, кога Итурбе од слободен удра до десната страна нафрли во просторот пред голот, а Лопез со глава погоди за 1:1.

Сепак, Лацио до трите бода дојде во 87-та минута, кога Лукаку му асистираше на Кеита кој погоди за 2:1, а потоа Андерсон на асистенција од Луличевиќ за конечни 3:1 во 90+1 минута.