Дома Фудбал Англија Јанг и Лингард доминираа за „Ѓаволите“, Лестер убедлив против Тотенхем

Јанг и Лингард доминираа за „Ѓаволите“, Лестер убедлив против Тотенхем

Во рамки на 14. коло вечерва во Премиер лигата се одиграа четири натпревари.

Брингтон и Кристал Палас одигра без погоодци, но затоа пак, Лестер славеше над Тотенхем со 2:1. Варди и Марез беа пресудни за тимот од Лондон, за кој единствениот погодок го постигна Кејн во 79. минута.

Манчестер Јунајтед по 0:3 на полувреме, славеше со конечни 2:4 против Вотфорд. Во првото полувреме за „Црвените ѓаволи“ беа прецизни Јанг на два пати, како и Марсијал.

Во второто полувреме Со два погодоци во само 7 минути домашниот состав успеа да ја намали предност на 2:3, додека конечниот резултат го постави Лингард во 86. минута.

ВБА и Њукасл ги поделија бодовите, па тој меч заврши со резултат 2:2.