Дома Фудбал Светско првенство во фудбал Чичарито и Вела погодуваа за нова победа на Мексико – Сон постигна маестрален гол за утеха на Кореа

Во вториот натпревар од денешната програма селекцијата на Мексико очекувано ја совлада Јужна Кореја со резултат 0:2.

Мексиканците во овој натпревар влегоа како посериозни фаворити, посебно после првиот натпревар во кој го совладаа светскиот шампион Германија.

Фаворитот на оваа средба до предност стгигна во 25 минута од натпревар со 14-тиот пенал од на овој Мундијал, сигурен реализатор беше Карлос Вела.

Корејците беа опасни само на стартот во продолжение од првиот дел Мексико можеше да постигне и уште некој гол, но во првите 45 минути видовме само еден погодок.

Во вторите 45 минути работите не се променија, Мексико одлично го чуваше резултатот, а во 66 минута Чичарито го реши прашањето на погодокот.

Ако им е за утеха, Крејците во судиското продолжение успеаа да намалат и тоа преку прекарсниот гол на најдобриот фудбалер на оваа селекција, Сон.

Мексико после две одиграни средби е лидер со шест бодови, второпласирана е Шведска со три која вечерва ќе го игра натпреварот против Германија, Кореа после овој пораз е без шанси за пласман во следната фаза.

Мексико може и уште вечерва да слави палсман во 1/8 финалето, но тоа би се случило само ако Шведска не загуби од Германија