Дома Фудбал Англија Челзи немаше лек за Обамејанг, Арсенал го освои ФА Купот ?

Челзи немаше лек за Обамејанг, Арсенал го освои ФА Купот ?

Арсенал со пресврт успеа да го победи Челзи (2:1) и да го освои ФА Купот.

Херој за „топџиите“ беше Пјер Емерик Обамејанг, кој ги постигна двата гола и му донесе радост на Арсенал и прв трофеј во кариерата на тренерот Микел Артета.

Челзи одлично го започна натпреварот и поведе уште во 6-та минута, кога Пулишиќ ја измеша одбраната на Арсенал и го матираше противничкиот голман.

Радоста на „сините“ не траеше долго бидејќи во 25-та минута Аспиликуета го собори Обамејанг во казнетиот простор, кој потоа лесно реализираше од белата точка за 1:1.

Во второто полувреме Арсенал како повеќе да ја посакуваше победата, а Челзи немаше лек за Обамејанг. Во 65-та минута Пепе одлично го пронајде Габонецот кој погоди за 2:1.

Челзи немаше сили до крајот да дојде до израмнување, а работата му ја отежна Ковачиќ кој во 70-та минута мораше да го напушти теренот поради втор жолт картон.

На крајот се радуваше Арсенал, кој сезоната ја заврши со трофеј во ФА Купот.