Дома Останати Кошарка Евробаскет Црвена Звезда без Антиќ падна и во Тел Авив

Црвена Звезда без Антиќ падна и во Тел Авив

Иако Макаби беше подобар од самиот старт, Звезда успеваше да оддржува приклучок во поголемиот дел од првото полувреме.

Првиот дел беше завршен со резултат 23:16 во корист на домашните, а добрата игра на Макаби продолжи и во втората четвртина.

Звезда успеа да држи приклучок до самиот финиш на втората четвртина, Дилан Енис погоди неколку важни поени со кои ги оддржуваше црвено-белите во игра, но потоа Макаби „додаде гас“ пред заминување на одмор и стигна до убедлива предност.

Домашните во првото полувреме водеа со 47:29, а иако Црвена Звезда се обиде да се врати во третата четвртина, Макаби лесно ги опструираше таквите обиди и на крајот славеше.

Џексон ја предводеше победничката екипа со постигнати 22 поени. Кај Црвена Звезда најефикасен беше Бјелица со 13 поени.