Дома Останати Кошарка Харден распали вистинска ракета против Кливленд – шампионот на колена

Харден распали вистинска ракета против Кливленд – шампионот на колена

На спектаклот од натпревар во Охајо, „Ракетите“ од Хјустон го фрлија на колена актуелниот шампион на НБА, Кливленд Кавалирс.

Џејмс Харден стигна до својот шеснаесетти трипл-дабл оваа сезона,с о 38 поени, 10 скокови и 11 асистенции, нанесувајќи му го на господарот на НБА четвртиот пораз во последните пет натпревари.

Во дуелот на двата најдобри шутерски тима на Западот, победата ја одлучи мирната глава во завршните минути од натпреварот. Во моментите кога Кливленд имаше заостанување од шест поени, и наместена топка за Патрик Беверли за тројка Хјустон ситгна до 116:107, на самиот влез од последните две минути од натпреварот.

Ирвинг возврати со тројка на минута пред крајот, а потоа додаде и две слободни фрлања, за намалување на разликата на само четири поени. Но, Харден стави точка со својот погодок и го дефинираше конечниот резултат на мечот.