Дома Фудбал Лига на шампиони Фудбалска романтика во Лисабон зачинета со четири гола

Фудбалска романтика во Лисабон зачинета со четири гола

Одличен натпревар во осминафиналето на Лигата на шампионите одиграа Бенфика и Ајакс.

Од самиот почеток на натпреварот двете екипи играа офанзивно, создадоа многу прилики, а мрежата првпат се затресе во 18. минута.

Тадиќ го искористи додавањето на Мазрауи и го доведе Ајакс во водство од 0-1.

После тоа Бенфика тргна по погодок, а во тоа им помогна Халер кој во 26. минута си постигна автогол за 1:1.

Халер успеа три минути подоцна и постигна гол за ново водство на Ајакс од 1-2 и резултат во првото полувреме.

Во продолжение слична игра на теренот. Имаше шанси и пред двата гола. Бенфика ги пропушти своите две на Силва и Нуњез.

Преку расположениот Тадиќ се закани и Ајакс. Добра шанса во средината на вториот дел имаше и Халер.

Славје на Орлите од Лисабон во 72. минута. Јаремчук погоди за 2-2, кој десет минути пред голот влезе во игра на местото на Евертон.

По голот на Јаремчук имаше повеќе шанси, можеше да се постигне уште некој гол, но остана 2:2 и сигурно е дека не очекува возбудлив реванш во Амстердам.

На овој натпревар беа забележани вкупно 26 удари кон голот, од кои 11 во рамките на голот.