Дома Македонски спорт Фудбалот издоминира: Горан Пандев спортист на годината!

Фудбалот издоминира: Горан Пандев спортист на годината!

Вечерва Агенцијата за млади и спорт ги прогласуваше најдобрите спортисти и федерации за 2020 година.

Во овој избор гласаа стручниот спортски совет и македонските ТВ, печатени и оналјан медиуми. Очекувано доминираше фудбалот поради пласманот на репрезентацијата на Европското првенство наредната година.

Горан Пандев беше избран за спортист на годината, селекторот Игор Ангеловски за тренер годината, фудбалската репрезентација за тим на годината, а Фудбалската Федерација на Македонија го освои признанието за најдобра федерација.

Вероника Костовска беше избрана за најдобра спортистка на годината.

Најдобар спортист од лицата со инвалидитет е шахистот Владимир Тркаљанов, за млад спортст беше избран каратистот Роберто Ацковски кои освои брозен медал на Европското првенство карате. Каратиската Магдалена Божиновска беше избрана за млада спортиска на годината.