Дома Останати Франција е прв финалист на Европското првество

Франција е прв финалист на Европското првество

Репрезентацијата на Франција, во драматичен меч и после продолженија славеше над европскиот првак Шведска со 34:30 во првото полуфинале на Европското првенство.

Франција во првото полувреме водеше со седум разлика, потоа Шведска имаше предност од два гола на 40 секунди до крајот, но регуларнит дел заврши без победник со резултат 27:27.

Во дополнителните 10 минути Франција доминираше и на крајот победи за место во финалето, каде ќе го чекаат подобриот од второто полуфинале во кое ќе играат домаќинот Германија и Данска.

Во редовите на Франција, Хуго Дескат постигна осум гола, а голманот Самир Белахсене запиша осум одбрани.