Дома Македонски спорт Мак ракомет Финска е победена, со Исланд утре ќе играме за петтата позиција

Финска е победена, со Исланд утре ќе играме за петтата позиција

Mладинската репрезентација на Македонија денес ја победи Финска со 31:25 во ЕХФ шампионатот па така утре ќе се бори за петтата позиција на турнирот против Исланд.

Финска пружи голем отпор во текот на првото полувреме па македонските ракометарки никако не успеваа да создадат поголема предност. На пауза се замина со 11:1.

Во вториот дел нашите девојки заиграа многу подбро, влегоа ви ритам и во 40. минута стигнаа до пет гола разлика и од тој момент не дозволија противникот да се врати во игра.

Најефикасни кај нас беа Јанкуловска и Коларовска со по седум гола, Седлоска постигна пет.

Натпреварот за петтата позиција со Исланд се игра утре од 13:00 часот.