Дома Фудбал Англија Тиаго одигра само 45 минути и покажа класа

Тиаго одигра само 45 минути и покажа класа

Ливерпул синоќа во дербито на 2. коло во ПЛ на Стемфорд Бриџ го совлада Челси со 0:2.

Ливерпул извршији голем притисок на почетокот од вториот дел и успеа да постигне два гола. Двата гола за Црвените ги постигна Садио Мане кој на својот тим му донесе вредни три бода.

Деби во дресот на Ливерпул запиша и Тиаго Алкантара кој само пред неколку дена потпиша за овој клуб. Јирген Клоп одлучи да му даде шанса на Шпанецот кој го одигра второто полувреме.

Иако направи пенал на Вернер, кој потоа Жоржињо го промаши, остави одличен впечаток кај навивачите на Црвените.

Еден статистички податок посебно ги воодушеви, а тоа е деке Тиаго имаше 75 точни додавања што е повеќе од било кој играч на Челси, а одигра само 45 минути.