Дома Фудбал Англија Силва херој за „Граѓаните“: Шпанецот како во најдобрите денови

Силва херој за „Граѓаните“: Шпанецот како во најдобрите денови

Фудбалерите на Манчестер Сити славеа над Стоук со 2:0 во последниот меч од 30. коло во Премиер лигата.

Херојот на победата за Сити беше Давид Силва, кој ги постигна обата погодоци во 10. и 50. минута.

Пеп Гвардиола изнесе силен состав, се вратија Фернандињо и Стерлинг по кратка пауза додека Жезус го менуваше повредениот Агуеро.

Веќе во 10. минута, гостите поведоа, Стерлинг веднаш запиша асистенција по три натпревари пауза, од десното крилно го најде Силва кој погоди за 1:0. Имаше Сити шанси и за поубедлив пораз, Сане имаше шанса, но на полувреме сепак се замина со овој резултат.

По само пет минути игра во продолжението, Жезус го проигра Силва, а тој повторно се покажа дека е во фантастична форма.