Дома Фудбал Германија Санчо сруши рекорд во Бундеслигата стар 51 година!

Санчо сруши рекорд во Бундеслигата стар 51 година!

Борусија Дортмунд синоќа на свој терен одигра реми против Лајпциг (3:3), во натпревар кој го одбележа Џејдон Санчо.

„Милионерите“ водеа по првото полувреме со 2:0, а во продолжението со две грешки му дозволија на противникот да се врати до 2:2.

Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓

Сепак, две минути подоцна Санчо погоди за 3:2, а конечниот резултат го постави Шик во 78-та минута и така му донесе бод на својот тим.

Санчо со новиот гол во дресот на Дортмунд го сруши рекордот во Бундеслигата стар дури 51 година.

Со 19 години и 267 дена младиот Англичанец стигна до својот 22 гол во Бундеслигата и така го помина Хорст Копелс кој во 1968 година стигна до таа бројка на 19 години и 269 дена.