Дома Македонски спорт Мак ракомет Ракометарките со три порази ја завршија групната фаза на ЕП на плажа

Ракометарките со три порази ја завршија групната фаза на ЕП на плажа

Македонските ракометарки на Европското првенство на плажа во женска конкуренција го претрпеа и третиот пораз во групата без освоен сет.

Избраничките на селекторот Златко Мојсовски и помошничката Ања Алтхаус денес беа совладани од домаќинот Португалија со 2:0 сетови. Слично како и во првите два меча Македонија нешто подобра игра прикажа во вториот сет.

Првиот сет Португалките го добија со 20:12, додека во вториот беше понеизвесно и нашите ракометарки го загубија со три разлика 17:14.

Во текот на вчерашниот ден нашата селекција беше поразена во двата натпревари против Украина и Холандија исто така со по 2:0 во сетови.

Најефикасна денес кај нас беше Ивана Божиновска со пет гола, Диневска постигна три. Со овој пораз ја завршуваме групната фаза и ќе продолжиме во разигрувањето за конечното место на турнирот.