Дома Фудбал Останато ПСЖ уште пред да го одигра денешниот натпревар стана шампион на Франција

ПСЖ уште пред да го одигра денешниот натпревар стана шампион на Франција

ПСЖ попладнево и официјално стана нов шампион на Франција.

Нант денес го пречека Амиен и славеше со 3:2. После првото полувреме мрежите мируваа за Кулибали во период од 49-тата до 55-тата минута два пати да ја погоди мрежата на гостите. На 3:0 зголеми Ронгниер во 59-тата.

Сепак гостите не се предаваа и до предност стигнаа во 62-та минута, Отеро намали на 3:1. Конечните 3:2 ги постави Тимите на петнаесетина минути до крајот.

Ова беше трета победа во низа за Нант кој сега на своето конто има 40 освоени бодови и се наоѓа на 13-тата позиција.

Во вториот натпревар во денешната програма од 33-тото коло Тулуз и Лил ремизираа 0:0. Со тоа реми ПСЖ и официјално стана шампион на Франција на пет кола пред крајот.

Својот натпревар од ова коло ПСЖ го игра вечерва против Монако.