Дома Останати Кошарка НБА Прв натпревар на Јокиќ во новата сезона и веднаш трипл-дабл, Леброн и Лејкерс немоќни

Никола Јокиќ како и што ја заврши минатата, така ја започна новата сезона во НБА лигата.

Во првиот натпревар од сезоната Денвер играше против Лос Анџелес Лејкерс и славеше победа со 119:107, а Јокиќ мечот го заврши со трипл-дабл од 29 поени, 13 скока и 11 асистенции.

Домашниот доминираше скоро во текот на целиот натпревар и предноста најчесто им беше двоцифрена. Лејкерс внесоа неизвеност во последната четвртина кога дојдоа на само три поени, но сепак Денвер со нова серија се „одлепи“ и мирно го привреде мечот кон крајот.

Посебно одличен Јокиќ беше во втората четвртина која ја заврши со 19 поени, девет скока, две асистенции и една блокада. За Јокиќ ова беше 106. трипл-дабл во кариерата (само еден помалку од Џјесон Кид и Леброн Џејмс).

Во редовите на Лејкерс Леброн го заврши мечот со 21 поен и осум скока, додека Дејвис додаде 18 поени.

Вториот натпревар кој се играше вчера заврши со победа на Феникс на гостински терен против Голден Стејт со 108:104. Девин Букер блесна со 32 поени, а Дурант стигна до дабл-дабл од 18 поени и 10 скока. Стеф Кари со 27 поени беше најефикасниот кај домаќините.