Дома Останати Ракомет Полувреме: Вардар почна фуриозно, Кјелце се врати во игра

Полувреме: Вардар почна фуриозно, Кјелце се врати во игра

Вардар води на полувреме со Кјелце.

Првото полувреме Вардар одлично го започна и освен кога губеше 0:1 на самиот старт константно беше во водство.

Предноста изнесуваше 2:3 гола во првите 10-тина минути, а потоа црвено-црните стигнаа и до највисоки плус пет. Во тој момент следуваше еден пад во нашата игра и Кјелце успеа да направи серија од 4:0 и да дојде на 10:9

Во следните минути гледавме изедначена игра, а Вардар успеваше да одржи предност од 1:2 гола се до 22-та минута кога Кјелце изедначи.

На пет минути до крајот Кјелце прв пат после водството на самиот старт дојде до предност од 14:15. Во следниот напад Вардар изендачи па следуваше еден период во кој четири минути не видовме погдок. По перидот без гол Вардар постигна два гола во серија и прими еден во завршните секунди за конечни по првите 30 минути 17:16.