Дома Македонски спорт Мак фудбал Победа му го нанесе вториот пораз на актуелниот шампион Вардар

Победа му го нанесе вториот пораз на актуелниот шампион Вардар

Победа оствари триумф во рамки на денешниот меч од ПМФЛ против Вардар.

На тешкиот терен на игралиштето во Могила, прилепчани успеаја со голот на Илиески да ги однесат трите бода, и да му го нанесат вториот пораз на „црвено-црните“.

Првиот дел не донесе многу возбудувања, со оглед на тоа дека шанси имаше многу малку и на двете страни.

Првата закана ја имаше Дејан Блажевски во 2. минута, меѓутоа неговиот обид оди само крај голот на Победа. Во 31. минута Џигаури упати удар, прецизен, но тоа е млако да се изненади Талески кој лесно одбрани.

Далеку подинамично и повозбудливо беше второто полувреме во кое што Победа се стекна со водство и го задржа до крајот на натпреварот. Во 60. минута Цветаноски се обиде, но Гачевски успеа да одбрани. Во 63 и 64 минута две шанси за Вардар преку Фелипе и Итало, меѓутоа завршницата беше лоша, и непрецизна.

На останатите дуели, Скопје и Академија Пандев ремизираа 1:1, Работнички славеше против Пелистер 2:0, Шкендија на домашен терен беше убедлива против Шкупи 4:1 и Силекс и Ренова одиграа без погодоци 0:0.