Дома Фудбал Германија Пако Алкасер испиша историја во Бундес лигата, ова не му успеало на никој претходно!

Борусија Дортмунд денес во последните минути од натпреварот против Волфсбург стигна до победа од 2:0.

„Милионерите“ така одново се вратија на врвот на табелата и сега имаат два бода предност пред Баерн Минхен кој денес одигра само 1:1 на гостувањето кај Фрајбург.

Борусија до победата стигна и со голема доза на среќа. За „милионерите“ погодуваше Пако Алкасер во 90-тата и 94-тата минута. Посебно се издвојува првиот гол кој играчот на Борусија Дортмунд го постигна од слободен удар.

Пако Алкасер со денешните два гола во самиот финиш стана првиот играч во историјата на Бундес лигата кој во една сезона постигнал 5 голови во 90-тата минута.

Со овие два гола Пако Алкасер стигна до бројката од 16 погодоци во германското првенство.