Дома Фудбал Англија Нов триумф во битката за ЛШ за Тотенхем

Нов триумф во битката за ЛШ за Тотенхем

Фудбалерите на Тотенхем славеа на домашен терен против екипата на Вотфорд со 2:0 во последниот меч од 36. коло во Премиер лигата.

Тотенхем до победата пристигна благодарение на погодоците на Деле Али и Хари Кејн, и сега заостанува зад Ливерпул за само еден бод, а Спарси имаат и меч помалку.

Тотенхем од почетокот тргна офанзивно, но далеку од тоа дека беше опасен ривал на теренот.

Вотфорд имаше две стопроцентни шанси во првото полувреме, но Уго Љорис го сочува својот тим, бидејќи ги запре обидите на Греј и Ричарлсон во ситуацијата еден на еден.

Тотенхем поведе по кардиналната грешка на голманот Карнезис, кој ја испушти топката, право на ногата на Кристијан Ериксен, Данецот брзо врати повратна до Али, а тој лесно да погоди мрежата.

Во вториот дел од играта, Тотенхем беше нешто поконкретен, а прашањето на победникот беше решено по три минути.