Дома Фудбал Можеби не го сакате, но морате да признаете дека ова е господски потег на Рамос

Можеби не го сакате, но морате да признаете дека ова е господски потег на Рамос

Eден од најинтересните натпревари во квалификациите за Европското првенство се играше во понеделниикот, Шпанија во Мадрид ја пречека Шведска и на крајот славеше победа од 3:0.

Во групата Ф Шпанија на „Сантијаго Бернабеу“ во првите 45 минут се мачеше со незгодните Швеѓани. Во првиот дел им беше поништен регуларен гол, а во 63-тата минута досуден беше пенал кој го реализираше Серхио Рамос.

Интересен момент е случи на шест минути пред крајот. Мората беше срушен во казнетиот простор, судијата досуди пенал за Фуријата. Топката повторно ја зема Серхио

Рамос. Но не за да го изведе пеналот, туку да му ја предаде топката на Мората. Напаѓачот на Шпанија се изненади од гестот на Рамос, а потоа му се заблагодари на потегот со кој Рамос покажа дека е голем спортист.