Дома Македонски спорт Мирко Ивановски постигна гол и асистираше за Динамо Букурешт

Мирко Ивановски постигна гол и асистираше за Динамо Букурешт

Maкедонскиот интернационалец Мирко Ивановски одигра одличен натпревар за Динамо Букурешт во шампионатот на Романија.

Битолчанецот постигна еден гол и запиша една асистенција во победата протѕив тимот на Академина Чинчени со 5:1. Натпреварот во рамките плеј-аутот во шампионатот на Романија помина во знакот на македонскиот напаѓач.

Ивановски прво го отвори резултатот во 54. минута, а десетина минута подоцна запиша асистенција. Динамо на табелата на 14. позиција и веројатно ќе игра плеј-оф за опстанок во лигата.

За Ивановски ова е прва сезона по враќањето во Раоманија откако последните две ги помина во унгарскиот шампионат во тимот на Диоѓер.