Дома Македонски спорт Македонија У21: Гроздановски ни обезбеди бод со Украина

Македонија У21: Гроздановски ни обезбеди бод со Украина

Од 13:00 часот репрезентацијата на Македонија до 21 година го одигра натпреварот од квалификациите за Европското првенство против Украина.

Натпреварот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ започна изедначено без многу прилики на двете страни, се играше повеќе на средината од теренот. Првата голема шанса ја има гостите кога по една контра ја погодија пречката од голот на Денковски.

Украина до водство стигна преку Олександар Сирјота во 43. минута. По еден корнер дефанзивецот на Украинците беше највисок во нашиот шеснаестник и ја смести топката во мрежата.

Со тој гол Украина обезбеди предност на полувремето.

На стартот од вториот дел изгледаше како гостите уште повеќе да притиснаа. Меѓутоа по една грешка во нивната одбрана, Томче Гроздановски украде топка и излезе еден на еден и го матираше голманот Трубин.

Во 77. минута ние пропуштивме одлична преку Флорент Рамадани кој во игра влезе на местото на стрелецот на голот Гроздновски. Само две минути подоцн Лука Станковски упати удар надвор од шеснаесетникот но неговиот удар заврши над голот. Впечаток беше дека од влегувањето на Станковски во 53. минута започнаме да играме покративно и да создаваме повеќе прилики.

До крајот Украина притисна во последните минути и создадоа неколку добри прилики, погодена беше и по вторпат пречката на Денковски, но резултатот не се промени. Со ова реми ние остануваме трети на табелата со шест бод, Украина има 10 и и Франција исто така 10 со натпревар помалку. Зад нас се Фарски Острови, Србија и Ерменија.

Следниот натпревар Македонија повторно го игра на домашен терен на 16-ти ноември против лидерот и фаворитот во групата селекцијата на Франција.