Дома Македонски спорт Македонија прими гол, па се разбуди – динамично полувреме во Прага!

Македонија прими гол, па се разбуди – динамично полувреме во Прага!

Украина по 45 минути игра има водство во Прага од 1:0, стрелец на погодокот за Украинците беше Судаков.

Украина од почетокот на натпреварот повеќе напаѓаше и создаваше прилики пред нашиот гол, најактивен беше Михајло Мудрик. По 15 минути игра Мудрик влезе во чиста позиија „еден на еден“ со Димитриевски кој одлично интервенираше и го спаси својот гол.

Притискаше Украина и создаде уште две-три прилики, а до водство стигна по наша грешка во одбраната. погрешија Манев и Атанасов, а потоа по шутот на Судаков топката го погоди Серафиов и заврши зад грбот на Димитриевски.

По тој гол во 30. минута нашата селекција како да се разбуди. Миовски пропушти две добри прилики, свои шанси имаа и Барди и Елмас…Токму овој финиш од првиот дел беше нашиот најдобар период, но за жал не успеавме да го крунисаме со гол.