Дома Фудбал Англија Куртоа: Бензема покажа зошто е подобар од Левандовски

Куртоа: Бензема покажа зошто е подобар од Левандовски

Реал Мадрид вчера го победи ПСЖ со 3:1 и се пласираше во четвртфиналето од Лигата на шампионите.

Иако по првите 45 минути ПСЖ имаше предност од 0:1 во второто полувреме Бензема со хет-трик донесе голем пресврт за „кралевите“ и пласман во четвртфиналето. Тибо Куртоа после натпреварот истакна големи пофалби за својот соиграчи и посочи зошто треба да биде пред Левандовски во трката за Златната топка.

„Карим е најдобрата „деветка“ во светот. Левандовски исто така постигна хет-трик, но два гола даде од пенал. Бензема покажа зошто треба да биде пред него во трката за Златната топка, трчаше, се бореше, поткривнуваше, но не се откажа“, изјави Куртоа.

Пофалби за Бензема јавно истакна и легендата на англискиот фудбал Гери Линекер.