Дома Фудбал Останато Конференциска лига: Минимални победи за Рома и ПАОК, убедлив пораз за Партизан

Конференциска лига: Минимални победи за Рома и ПАОК, убедлив пораз за Партизан

Во рамки од новата Конференциска лига беа одиграни четири натпревари во терминот од 18:45 часот.

Рома во Витесе славеше минимална победа со 1:0 иако во второто полувреме „волчицата“ играше со играч помалку. Воедчкиот тим на Мурињо до водство дојде после еден корнер кон крајот на првото полувреме преку Оливеира. Токму тој во второто полувреме заработи два жолти картони прво во 70. па во 79. минута, но Рома успеа до крај да ја задржи минимална предност.

Со истиот резултат, но на свој терен славеше ПАОК против Гент.

Фејенорд го декласираше Партизан со убедливи 5:2, а висока победа запиша и Славија Прага која натпреварот со ЛАСК го доби со 4:1.