Дома Останати Канзас Сити го освоија Суперболот после 50 години! (ВИДЕО)

Канзас Сити го освоија Суперболот после 50 години! (ВИДЕО)

Екипата на Канзас Сити Чиефс е освојувач на 54. Издание на Супербол откако во Мајами го победија Сан Франциско 49ерс со резултат 31:20.

До втората титула во историјата Канзас стигна благодарение на големиот пресврт во последната четвртина. Тимот од Канзас до победата стигна така што во последните седум минути успеа да направи дури три тачдауини за конечние 31:20 и титула после пост од 50 години.

Патрик Махомес стана најмладиот играч во историјата на НФЛ кој бил избрал за МВП на сезоната и МВП на Суперболот.

Натпреварот на Хард Рок стадионот во Мајами го следеа 62.000 гледачи, а на полувремето нив ги забавуваа Џенифер Лопез и Шакира.