Дома Фудбал Италија Историја за Беневенто: Италијанскиот шампион на колена по првите 45 минути (Видео)

Во рамки на натпреварот помеѓу Јувентис и Беневенто, беше само прашање со колкава разлика италијанскиот шампион ќе слави во овој меч против екипата која не освои досега ниту еден бод во Серија А.

Меѓутоа, ситуацијата на теренот засега е нешто поинаква, со оглед на тоа дека Беневенто сензационално води со 1:0 и тоа благодарение на фантастичниот погодок на Амат Кикирети од слободен удар.

Беневенто до водство стигна во 19. минута, а Јувентус до крајот на полувремето не успеа да изедначи, па ќе биде интересно да се сочека крајниот епилог од овој дуел.

За Беневенто кој во првите 11. кола доживеа исто толку порази, со гол разлика 4:28, голот во Торино беше историски, а знаеја и да го прослават.