Дома Фудбал Италија Интер победи, Џеко испиша историја во Серија А!

Интер победи, Џеко испиша историја во Серија А!

Во 9. коло од италијанската Серија А, Интер славеше на гостувањето кај Сасуоло (2:1).

Јунак на победата со два гола на овој натпревар е БХ. напаѓачот Един Џеко кој испиша историја и го постигна својот 100-ти гол во Серија А.

На голот на стадионот Мапеи требаше да се почека до самиот крај на првото полувреме кога на сцена стапи Един Џеко.

По корнерот, добро скокна Холанѓанецот Данзел Дамфрис, топката стигна до Џеко, кој погодува за 1:0 Ова беше 100. гол на Џеко во италијанската Серија А, што секако е исклучително достигнување за искусниот играч на БиХ. напаѓачот.

Сасуоло потоа успеа да израмни. Давиде Фратези погоди за 1:1. Во 75. минута Џеко повторно стапи на сцена и со глава обезбеди три бода за својот тим.