Дома Фудбал Германија „Заспаа“ стрелците во Бундеслигата

„Заспаа“ стрелците во Бундеслигата

Во терминот од 15:30 часот денес беа одиграни пет натпревари во Бундеслигата.

Голгетерите не беа воопшто расположени, па видовме само шест голови. Најефикасен беше мечот во Лајпциг каде што домаќинот доживеа пораз од Армнија. Сера во 57. минута ги доведе гостите во водство, додека за конечните 0:2 се погрижи Окугава во 90. минута.

Унион Берлин со победа на гости против Бохум се врати во борбата за местото во Лигата на шампионите. Беше 0:1 единствениот гол на натпреварот го постигна Крус во 16. минута.

Со истиот резултат Ајнтрахт славеше во Франкфурт против Мајнц. Линдсром го постигна голот во 35. минута.

Останатите два натпревари завршија без победник Фурт – Аугусбург 0:0 и Хофенхајм – Борусија Менхгалдбах 1:1.