Дома Фудбал Италија Заврши сезоната за Пакета: Бразилецот доби жестока казна!

Заврши сезоната за Пакета: Бразилецот доби жестока казна!

Милан синоќа успеа да ја победи Болоња со 2:1 на „Сан Сиро“, но остана без Лукас Пакета кој заработи црвен картон во второто полувреме.

Пакета во 75-та минута доби жолт картон поради расправија со противнички играч, а потоа направи непрмислен потег и го турна судијата. Имено, судијата сакаше да го смири, но Бразилецот го удри по раката и доби директен црвен картон.

Дисциплинската комисија на Италија тоа го оцени како физички напад кон судијата, па го казни Пакета со 3 меча суспензија. Со оглед на фактот што во Серија А има само утре три кола, ова за Бразилецот значи крај на сезоната.