Дома Македонски спорт Мак ракомет Еурофарм Пелистер без проблеми до победа против Тиквеш

Еурофарм Пелистер без проблеми до победа против Тиквеш

Екипата на Еурофарм Пелистер вечерва ја запиша третата победа во низа во домашното ракометно првенство. Во салата „Боро Чурлевски“ совладан беше Тиквеш со 30:21.

Од почетокот на натпреварот фаворитот го диктираше темпото и го демнострираше својот квалитет. После првото полувреме домаќините водеа со 16:9, а разликата во второто полувреме се зголеми и на +9.

Најефикасни во редовите на победничкиот состав беа Гоце Ојлески, Стоилевски и Ненад Костески со по пет гола, Димовски за Тиквеш постигна шест гола.

Во групата Б Пелистер лидер со 16 бодови, пет повеќе од Пролет и шест од Еурофарм Пелистер 2.