Дома Фудбал Англија „Граѓаните“ го замолкнаа „Олд Трафорд“: Јунајтед на колена пред потенцијалниот шампион (ВИДЕО)

Екипата на Манчестер Сити го доби градското дерби на „Олд Трафорд“ со резултат 1:2.

Во рамки на 16. коло во Премиер лигата, „Граѓаните“ славеа на гостински терен благодарение на единствениот погодок во второто полувееме, кој се наметна како клучен во оваа пресметка.

Во финишот на првиот дел, Силва во 43. минута донесе водство за Сити, но по само 4 минути, Рашфорд израмни за 1:1 на паузата.

Во второто полувреме, единствениот погодок го постигна Отаменди во 54. минута и со истиот на „Граѓаните“ им донесе нови три бода и убедлива предност на лидерската позиција на табелата во Премиер лигата.